Historia szkoły
Historia naszej szkoły sięga swoimi korzeniami roku szkolnego 1948/49. Wówczas to utworzono Państwową Szkołę Stopnia Podstawowego i Licealnego w Skwierzynie w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Mickiewicza 1. Jej pierwszym dyrektorem został Aleksander Pelczar, a pierwszymi nauczycielami: Teofania Homonowa, Władysław Jodko, Jan Nowak, Józefa Mickiewiczowa i Janina Wyczesanowa. W pierwszym roku uczyło się w szkole 244 uczniów, lecz ich liczba z każdym rokiem wzrastała.
Dzieci i młodzież w tym okresie poznawała najbliższe okolice i piękno Ziemi Lubuskiej. Na terenie szkoły zaczęły swą działalność koła ZMP, ZHP, Samorząd Uczniowski, PCK i SKO.
W roku szkolnym 1963/64 młodzież samodzielnie wyremontowała budynek tzw. "baszty" z przeznaczeniem na szatnie i wybudowała boisko szkolne.
W roku 1965 nastąpił podział szkół na Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową nr 80. Szkoła Podstawowa otrzymała 7 izb lekcyjnych, pokój nauczycielski i kancelarię. Wszystko to jednak stanowiło wspólną własność z Liceum Ogólnokształcącym. Kierownikiem szkoły podstawowej został długoletni z-ca dyrektora obydwu stopni szkoły - p. Jan Nowak. W pierwszym samodzielnym roku szkolnym, zatrudnionych było 10 nauczycieli na pełnych etatach oraz 6 nauczycieli z LO uzupełniających nauczanie: biologii, kultury fizycznej, chemii, języka rosyjskiego i śpiewu.
W roku szkolnym 1965/66 szkoła pracowała po raz pierwszy wg programu 8 - klasowej szkoły podstawowej. Posiadała już wówczas 10 oddziałów, w których uczyło się 369 uczniów. Prace dydaktyczno-wychowawcze uzupełniano w organizacjach: ZHP, PCK, SKO, Samorządzie Uczniowskim, oraz w kołach zainteresowań: historycznym, technicznym, dramatycznym, sportowym, młodych muzyków i chórze. Nowością było zorganizowanie w roku 1966/67 klasy II specjalnej, a w roku 1972/73 zapoczątkowano wspaniałą tradycję - uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów.
Kolejna ważna data to rok 1974/75, kiedy to nasza szkoła została przemianowana na Zbiorczą Szkołę Gminną. Podjęto na nowo współpracę z okolicznymi Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. Pieniądze uzyskane na wykopkach ziemniaków przeznaczono na wycieczki.
25 kwietnia 1978 roku był dniem najważniejszym w życiu naszej szkoły. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i licznie przybyli goście reprezentujący władze wojewódzkie i miejsko - gminne, zakłady opiekuńcze i Komitet Rodzicielski wzięli udział w uroczystości wręczenia szkole sztandaru. Jego przekazania na ręce pani dyrektor Zofii Zawłockiej dokonał dyrektor Gorzowskich Zakładów Ceramiki Budowlanej - Henryk Cholochowicz.
W tym roku rozpoczęto budowę nowego gmachu naszej szkoły. Niestety na jej odbiór przyszło nam jeszcze długo czekać. Nie było to jednak łatwe, gdyż warunki w dotychczasowym budynku były bardzo trudne. Nauka odbywała się na dwie zmiany, a pierwsze klasy umieszczono w ciasnych izdebkach byłego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Interwencje nauczycieli i rodziców nie przynosiły pożądanych efektów. Życie szkoły musiało jednak toczyć się dalej. 1 stycznia 1985 r. nasza szkoła zmieniła nazwę ze Zbiorczej Szkoły Gminnej na Szkołę Podstawową nr 2.
Sierpień 1986 r. to czas wytężonej pracy nauczycieli i rodziców, którzy we wszystkie soboty organizowali czyny społeczne, by nowy budynek szkoły otworzył swoje podboje. Cały rok szkolny 1986/87 to oprócz planowanych zajęć dydaktyczno-wychowawczych prace zagospodarowujące nowy gmach w gabloty organizacji działających na terenie naszej placówki, a przede wszystkim wyposażenie gabinetów w pomoce naukowe. W październiku 1988 zostały nawiązane serdeczne kontakty z przedstawicielami szkół noszących imię Kornela Makuszyńskiego, którego i my chcieliśmy mieć za swojego patrona. Ta chwila nadeszła 14 października 1989 roku. Tego dnia Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skwierzynie otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego. Podczas uroczystości, w której towarzyszyły nam władze wojewódzkie, delegacje skwierzyńskich zakładów pracy i szkół, szkoły i placówki im K. Makuszyńskiego oraz nauczyciele, rodzice i dzieci ,na ręce pani Zofii Zawłockiej wręczono nowy sztandar szkoły. Wszystkie pamiątki, twórczość uczniowską związaną z Patronem, kroniki wraz z wpisami naszych gości do księgi pamiątkowej można zobaczyć w Izbie Patrona.
Mottem naszej szkoły stały się słowa Makuszyńskiego:
"Mądrym być to wielka sztuka,
ale dobrym jeszcze większa".
Dziś rozpoczynają one wszystkie nasze szkolne uroczystości.
W niedługim czasie wstąpiliśmy do Kręgu Przyjaźni szkół i placówek noszących imię Kornela Makuszyńskiego. Do dziś utrzymujemy serdeczne i przyjacielskie kontakty. W roku szkolnym 1995/96 po raz pierwszy odbyły się u nas obchody Dnia Patrona, które obecnie są już tradycją. Upływają nam na zabawach umysłowo - sportowych i pogłębianiu wiedzy o Patronie, szkole i mieście. Najbardziej uroczyste spotkanie przypadło na rok 1999, kiedy to połączyliśmy dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia z obchodami Dni Patrona.
Rok 2000/01 to reforma szkolnictwa. Za jej przyczyną staliśmy się jedyną w mieście Szkołą Podstawową (już bez nr 2), o 6 - letnim toku nauki.
Od roku szkolnego 2002/03 utworzony został Zespół Edukacyjny, który tworzą: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego oraz Przedszkole Integracyjne "Gromadka Misia Uszatka". Dyrektorem został pan Leszek Pawłowski.
Rok 2017/18 to kolejna reforma edukacji. Tym razem w wyniku zmian w oświacie poprzednia sześcioletnia szkoła podstawowa i trzyletnie gimnazjum zostały złączone razem i utworzyły ośmioletnią szkołą podstawową, a zajęcia dla uczniów odbywają się w dwóch budynkach: przy ul. Mickiewicza 26 i przy ul. Batorego 14 (byłego Gimnazjum w Skwierzynie).
Ponadto rok 2017 to początek wielkich inwestycji w budynku przy ulicy Mickiewicza. Rozpoczął się remont i przystosowanie segmentu D na sale dla przedszkolaków oraz termomodernizacja całego obiektu.
Dodatkowo zostało gruntownie wyremontowanych kilka sal lekcyjnych w budynku przy ulicy Batorego.